Do czego służy i przed czym chroni antywirus?

Trwający współcześnie dynamiczny rozwój innowacyjnych technologii oraz intensywne korzystanie z zasobów Internetu spowodowały, że coraz częściej, jako użytkownicy Sieci stajemy się łatwymi ofiarami ataków w cyberprzestrzeni. Aby ochronić się przed atakami z zewnątrz powstały różne narzędzia mające utrudnić pozyskiwanie danych z urządzeń komputerowych przez obce podmioty.

Czym właściwie jest antywirus?

Jest to program komputerowy, którego przeznaczeniem jest identyfikowanie zagrożeń pochodzących z zewnątrz urządzenia i utrzymanie bezpieczeństwa jego użytkownika. Mianowicie, zainstalowany na urządzeniu komputerowym antywirus wykrywa, zwalcza, a także usuwa złośliwe oprogramowanie, które zostało wprowadzone na owym urządzeniu. Antywirus bada poziom bezpieczeństwa pobieranych plików oraz przeglądanych stron internetowych, wykrywa zagrożenie poprzez skanowanie całości systemu komputerowego, a także jako program działający w tle informuje, gdy podczas użytkowania urządzenia dojdzie do próby wprowadzenia wirusa. Aby działanie programu antywirusowego było w pełni skuteczne należy pamiętać o jego odpowiednim aktualizowaniu i regularnym używaniu jego funkcji.

Przed czym chroni?

Jak wcześniej wspomniano, program antywirusowy chroni przed złośliwym oprogramowaniem, w którego skład wchodzą różne narzędzia stosowane w cyber świecie do wykradania i przejmowania danych. Najpopularniejsze to wirusy, które próbują przejąć kontrolę nad urządzeniem poprzez przywarcie do plików zainstalowanych i do działania nie potrzebują do tego dostępu do Internetu. Przeciwnie do wirusów działają robaki, które właśnie przy wykorzystaniu funkcjonowania Sieci mają na celu spowolnienie pracy komputera. Innym przykładem są konie trojańskie, które pod pozorem pożytecznych programów ułatwiają hakerom dostęp podglądowy do danych znajdujących się na urządzeniu, a także do ich modyfikowania. Innym rodzajem są adware’y występujące w formie reklam wykorzystywanych do utrudnienia korzystania z urządzenia. Bardzo często występują one w parze z oprogramowaniami szpiegowskimi, które nazywa się spyware’ami. Są one bardzo groźne ze względu na pobieranie danych z kont bankowych czy portali społecznościowych a także z zapamiętywaniem haseł dostępu. Ukazując owe zagrożenia, niewątpliwie należy uznać, że programy antywirusowe powinny znajdować się na każdym urządzeniu, z którego korzystamy.